Z důvodu státního svátku máme zavřeno. V prodejnách a na zákaznické lince tu pro vás budeme zase 27. 12. 2024.
Logo
Vše o nákupu

Jak vybrat kytarový efekt

Drtivá většina hráčů na elektrickou kytaru se neobejde bez kytarového efektu (v hantýrce se mu říká i "pedál"). Tyto efekty slouží pro úpravu kytarového zvuku a ozvláštnění hry. V principu jde o krabičku, která je zapojená mezi elektrickou kytarou a zesilovačem nebo kytarovým kombem. Tato krabička po sepnutí upravuje signál jdoucí z kytary tak, aby z reproduktoru hrál už „zefektovaný“ zvuk.

Tip pro začátečníky

Nejoblíbenější a nejpoužívanější efekty na světě jsou krabičky typu Distortion. Tyto efekty zkreslují zvuk elektrické kytary, takže kytara zní tak, jak znáte z tvrdších rockových a metalových žánrů. Nezkreslená elektrická kytara bude totiž znít v podstatě podobně jako akustická kytara.

Základní rozdělení kytarových efektů
Delay

V 50. letech se objevují jedny z prvních Delayů a v polovině 70. let představuje firma EHX slavný Delay Memory Man. V principu vytváří Delay ozvěnu, která se dle nastavení efektu vrací a opakuje. Opakovaný zvuk je přesnou kopií toho původního, který hrajete, přičemž s každým opakováním se snižuje hlasitost ozvěny.

Distortion

Distortion lze jednoduše popsat jak další úroveň zkreslení. Oproti Overdrivu je Distortion ještě agresivnější, má delší dozvuk a zcela typicky ho najdete ve všech metalových žánrech.

Ekvalizér

Ekvalizér jistě znáte z hifi přehrávačů a podobně. Slouží k zesílení nebo naopak zeslabení určitých frekvencí jako jsou basy, středy a výšky. Tyto efekty zesilují/zeslabují frekvenci v daném pásmu zhruba o +- 12 až 20 decibelů.

Chorus

Chorus se snaží napodobit unisono hru více nástrojů najednou tak, že rozděluje signál a následně k původnímu přimíchá zpět další (lehce upravený). Především při použití na čistou (nezkreslenou) kytaru dodává Chorus zvuku na objemu a bohatosti. Nejlépe se Chorus projeví při zapojení do sterea, ale i při mono zapojení je výsledek velmi dobrý.

Looper

Tento typ efektu je velmi oblíbený zejména mezi sólovými hráči na akustickou i elektrickou kytaru. Looper totiž umožňuje „zasmyčkovat“ vaši hru na kytaru a tu přehrávat, jak jen dlouho potřebujete. To znamená, že spustíte Looper, zahrajete nějaký kytarový podklad a Looper ho bude hrát dokola. Do této smyčky pak můžete hrát melodii a zpívat.

Overdrive

Efekty typu Overdrive simulují „přebuzení“ lampového zesilovače. Zvuk elektrické kytary je pak charakteristicky „nakřáplý“ a „špinavý“. Overdrive se začal v hudbě masivně prosazovat v 60. letech.

Phaser

Efekty typu Phaser mění hlasitost vybraného pásma frekvencí, zároveň k původnímu signálu přidávají jeho fázově posunutou kopii. V praxi to vypadá jako kdyby Phaser dýchal.

Reverb

Od poloviny 70. let se začaly objevovat modulační efekty jako Chorus, digitální Echo a především Reverb. Jedná se o jeden z nejčastěji používaných efektů, který bývá i velmi často součástí původní výbavy kytarových aparátů už od výrobce. Dodává zvuku prostor od malé místnosti až po zdání ozvěny rovnající se velké hale (vše záleží podle nastavení parametrů).

Tremolo

Mezi nejstarší efekty patří Tremolo. Díky snadné technické realizaci byl často zabudováván do aparátů jako Vox či Fender. Slouží k pravidelně se opakujícímu zeslabování a opětovném zesílení signálu, jehož rychlost lze upravovat. Při citlivém nastavení docílíme pěkného, houpavého a jakoby tikavého efektu, přičemž se nemění výsledný charakter či výška zvuku.

Wah wah

Mezi kytaristy je efekt Wah-wah často přezdíván jako „kvákadlo“. Je totiž charakteristický kvákavým zvukem, který vzniká při šlapání na pedál efektu (ten bývá standardně jeho součástí).

Ovládání kytarového efektu

Kytarový efekt

1 - Potenciometry pro nastavení efektu
2 - Konektor pro síťový adaptér
3 - Vstup pro kytaru
4 - Spínač efektu
5 - Výstup do zesilovače

Příslušenství pro kytarové efekty

Při nákupu kytarového efektu také nezapomeňte na důležité příslušenství, které se vám bude hodit. Především jde o propojovací kabely, kterými propojíte jednotlivé efekty mezi sebou. Při výběru efektu také zjistěte, zda je dodáván s adaptérem (tuto informaci uvádíme v popisku) nebo s 9V baterií (standard). Při použití více efektů se bude hodit tzv. multiadaptér s možností napájení více krabiček najednou. Při použití více efektů se také neobejdete bez pedalboardu, což je kufr, na jehož podlahu efekty připevníte a budete je mít vždy připravené a zapojené ve správném pořadí.

Mohlo by se hodit

Nevíte si rady?

U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky