Možná si to pamatujete vy sami nebo vaši rodiče: levné kytary, na které se těžko hrálo, ať už to bylo kvůli vysokému dohmatu, špatně obroušeným pražcům či celkově chabé konstrukci. Dohromady to celé znělo, jako kdybyste hráli na trochu lepší prádelní šňůry. Napadá mě ještě jedno hezké přirovnání, které jsem kdysi slyšela: "Někdy jsou levné kytary jako levné boty: vypadají fajn, ale po 10 minutách vás bolí celý člověk". Těmto těžkým časům naštěstí odzvonilo a dnes si můžete za velmi slušný peníz pořídit plnohodnotný nástroj, s nímž si užijete mnoho příjemných muzikantských chvil.
Moderní technologie dokážou zázraky. Co bylo dříve náročné na lidskou práci, dnes zvládnou stroje s přesností chirurga. Díky tomu jsou pražce rovné a hezky obroušené, kobylky pevné, ladící mechaniky něco vydrží a těla kytar ladí s rezonancí dřeva. Výběr dřev je také mnohem pestřejší a dostupnější, než kdy dřív, a dnes už výrobci nespoléhají “jen” na oblíbenou překližku. Nebojí se sáhnout po polomasivních či levnějších masivních dřevech, a když chtějí opravdu jít s cenou co nejníž, využijí výjimečně laminát nebo kompozit. Dnes jsou v trendu dřeva, která nebyla dříve běžná, protože byla těžko dostupná a nebyly ještě objeveny jejich praktické vlastnost. Bavíme se například o okoumé (dřevo podobné mahagonu, akorát lehčí a levnější), topolu a javoru (výborně se opracovávají). U některých modelů Blond narazíte i na prestižnější dřeva typu lípy, mahagonu, smrku nebo sapele.
Udržovat cenu tak nízko umožňuje také produkce ve velkém měřítku v gigatnických asijských továrnách, kde se ve většině případů dá vyrobit kompletní nástroj se vším všudy. Materiály si díky regionální těžbe dřeva výrobci často dokáží zajistit sami. To vše pak vyústí v nižší náklady na kus. A pokud má továrna dobré standardy kontroly kvality, jsou produkty často k nerozeznání od třeba i dražších konkurentů. Což je případ nástrojů Blond, které se čím dále více těší pochvalným recenzím.
Produktové portfolio Blond se stále rozšiřuje, už teď můžete vybírat z desítek modelů. Máte tak
příležitost si zahrát na elektrické kytary typu STR (Stratocaster), TE (Telecaster), LP (Les Paul) nebo Jazzmaster. V akustických kytarách jsou
k mání klasické (“španělky”, které navíc Blond nabízí i v dětských velikostech) a oblíbené dreadnoughty (“westernky”);
čerstvou novinkou je semiakustická kytara SH-2 CH, odkazující na ikonický Gibson ES-335.
Blond nezapomíná ani na milovníky basového dunění a pokud patříte mezi ně, mrkněte na jejich modely PB (Precisson Bass) a JAB (Jazz Bass).
Hledáte-li ukulele, i tady uspějete. A chcete-li se seznámit se světem kytarových efektů, Blond vám k tomu poskytuje vynikající příležitost, neboť za pár stovek si můžete pořídit celou paletu efektových krabiček.
Pro úplné začátečníky pak vřele doporučujeme pořízení setu, který obsahuje vše potřebné: kombo, propojovací kabel, trsátka, obal, stojan, podnožku atd. Varianty setu se liší podle typu kytary.
Nástroje a příslušenství značky Blond jsou naprosto perfektní volbou pro začátečníky a studenty ZUŠ. Jedná se o pohodlné,íky tomu, že se na ně pohodlně hraje, si vybudují správné hráčské návyky, a jejich prostřednictvím mají také možnost poznat, zda je hraní bude vůbec bavit. Někomu zkrátka sedne víc akustická kytara, jinému zase elektrická kytara, někomu oboje. Takové “experimenty” nebývají vždycky zrovna nejlevnější, ale s Blond můžete mít všechno najednou a zároveň u toho i významně ušetřit.
Abychom ale blondkám nepřidělovali nálepku brandu "pouze pro začátečníky": ze zákaznických ohlasů víme, že čím dál častěji učarují i pokročilým kytaristům. Ti je využívají na ležérní hraní, cestování nebo také jako náhradní/alternativně laděnou kytaru na koncertech.
Na kytary Blond jsme zveřejnili spoustu Hodně rychlých recenzí, tak na ně hoďte očko tady: