Pro přehled

Piano nebo klávesy? Rádce pro úplné, ale úplné začátečníky

Aktualizováno 3. 1. 2024/Čtení na 5 min /Marta Šindlauerová/Pro přehled


Začalo to všechno kladívkovým dulcimerem, pokračovalo přes klavichord a čembalo, a zhruba kolem roku 1700 se to konečně stalo: Bartolomeo Cristofori vynalezl klavír. Tedy, abychom byli přesní: tehdy se to jmenovalo fortepiano a do podoby, v jaké je klavír dnes, musel ještě hodně dlouho zrát. A dozrál natolik, že si dnes můžete vybírat z působivě velkého množství nástrojů s černobílýmí klávesami. Digitální pokrok se pochopitelně projevil i v této oblasti a tak dnes vedle akustických nástrojů můžete vybírat i z těch elektronických – právě ty v Kytary.cz seženete.
No jo, jenže když se v tom moc nevyznáte, tak jak máte vybrat to pravé klávesové? Klasický akustický klavír a jeho zvuk pozná kdekdo, jenže jak je to s pianem (respektive pianinem) a klávesami? Jaké jsou jejich zvukové možnosti, výhody a co se hodí pro začátečníka? Rozhodovací úzkost stranou, tady máte jednoduchý návod, po kterém budete mít jasno.

Troška slovíčkaření aneb pojďme si to ujasnit

Pro začátek si – velmi zjednodušeně – ujasněme pojmy, protože termíny “klavír” a “piano” se v obecném konverzačním úzu často zaměňují. Ale nemusíte se nervovat a striktně dodržovat názvosloví. Hovorová čeština už v tomto zašla tak daleko, že když na piano řeknete "klavír", vážného hříchu se nedopustíte 🙂. Pro hudbou nepolíbené jedince ale může při identifikaci a úmyslu nástroje zakoupit vzniknout chaos. Tak tedy: piano neboli pianino je vertikální strunný úderný nástroj, který bezpečně poznáte tak, že obvykle stojí u zdi. Klavír je pak v původním slova smyslu ono velké křídlo, tedy horizontální instrument stojící na třech nožkách s nadzvednutým víkem. Přesnosné stage piano je pak fúzí mezi klávesami a digitálním pianem, často viděnou a slyšenou v populární hudbě; nabízí podobné možnosti jako klasické piano. No a nakonec tu máme keyboardy, kterým se hovorově říká klávesy (a někdy také “samohrajky”). Ty mají hodně čudlíků, po stranách repráčky a bez nutnosti připojení k DAW (hudebnímu programu) se s nimi dá troubit, štěkat nebo intergalakticky střílet (viz legendární video níže).

Rozměry a hmotnost

Klávesy jsou lehké, všude se vejdou a můžete si je vzít kam chcete (zapojují se přes elektrický kabel nebo fungují skrze tužkové baterie): na zkoušku, ke kámošům, na kšeft do místní diskošky či na svatbu; pustí vás s tím do tramvaje, lanovky i supermarketu. Jenže digitální piano se prostě moc dobře nehodí na #kšefty. Abyste přesunuli digitální piano, jehož hmotnost obvykle osciluje mezi 20 a 100 kilogramy, z bodu A do bodu B, musíte splňovat některou z těchto podmínek:
1) být Bivoj
2) mít kolem sebe nějaké namakance
3) vlastnit jeřáb
4) být obzvláště zručný a být schopen celé piano rozebrat a pak znovu sebrat.

Problém s vysokou hmotností se ovšem dá snadno vyřešit, a to pořízením relativně lehkého stage piana, které je, jak už jsme uvedli výše, takovým spojovníkem mezi keyboardem a pianem.

Může se hodit: informace o dopravě nadrozměrných objednávek zde.


Kawai digitální piano


Zvuk

Už i ta cenově dostupnější digitální piana se dokáží vskutku velmi věrně přiblížit k jedinečnému zvuku akustického piana; dražší modely dokáží téměř perfektně napodobit zvuk koncertního křídla. Ústřední píseň z Amélie na klávesy zahrát můžete, ale z těch levnějších nástrojů to bude pravděpodobně znít jak z plyšové pandy, do které hodíte minci a ona z útrob spustí nějaký ten ohraný šlágr. Keyboardy z dražší cenové kategorie si s tím poradí už mnohem lépe. Ve zvukové autetičnosti a bohatosti ale přeci jen vítězí digitální piano (popřípadě stage piano). Záleží tedy, čím chcete oslnit, kde se jako hráč na klávesové nástroje vidíte a co od nástroje vyžadujete.

Kurzweil klávesy



Pocit ze hry

Zatímco klávesy na keyboardech se mačkají, na klapky piana se ideálně musí “uhodit” – klaviatura kladívkový mechanismus a odpor buď imituje/emuluje a nebo (u dražších modelů) kladívkovým mechanismem skutečně disponuje (avšak bez strun, které jsou příznačné pro akustické klavíry a piana). Pakliže si tedy pročítáte charakteristiky digitálních pian, můžete narazit na zmínku o vyvážení odporu a zpětného pohybu jednotlivých kláves. Výrobci se snaží o co nejautentičtější pocit ze hry a neustále v tomto směru posouvají své patenty a technologie. To pak souvisí i s použitím materiálů a velikostí klapek. Keyboardy mají ve valné většině plastové klávesy, které jsou užší a tím pádem i blíže u sebe, což se zejména hodí pro malé muzikanty a hudebníky s menšíma rukama (pokud chcete nástroje střídat, je to asi stejné, jako střídání elektrické a akustické kytary, kde je rozdíl v šíri hmatníku). Věnujte pozornost také počtu kláves. Standardní piano je stejně jako klavír vybaveno 88 klávesami. Keyboardy se spokojí s menším počtem, nejběžněji například s 61 nebo 76. Pokud tedy keyboard berete jako startovací můstek pro budoucí přechod na piano, je lepší zvolit modely s více klávesami. Do začátku také doporučujeme pořídit keyboard s dynamikou úhozu (to znamená, že hlasitost a nástup tónu ovlivňuje síla stisku klávesy, jako je tomu u klasického piana).

Cena

Pořizovací cena piana a keyboardu se velmi liší. Zatímco nejlevnější keyboardy se dají pořídit už zhruba od dvou či tří tisíc a nejvyšší cena zpravidla nepřesahuje cca 20 000 Kč, u základních digitálních pian počítejte už s pěticifernou částkou, startující na deseti tisících. U těch nejdražších modelů cena překračuje hranici sta tisíc, to už se ovšem dá považovat za skoro mistrovské nástroje, které mohou sloužit i jako investice nebo rodinné dědictví. Podobně pestrá je i cenová paleta u stage pian, kde platí, že čím dražší, tím více možností stage piano nabízí hlavně co se týče oné fúze mezi pianem a keyboardem.

Roland digitální křídlo

Závěrem

Pokud bychom si tedy měli shrnout fakta a aspekty, které by pro vás měly být při výběru nástroje směrodatné, dostáváme se k těmto zásadním otázkám: co od nástroje očekáváte, kolik jste ochotni do nákupu investovat a kde se jako hráč vidíte, potažmo kam byste chtěli směřovat. Jestliže vás spíše baví si hrát, experimentovat a chcete si zkusit, jestli vás klávesové nástroje budou vůbec bavit a zatím si příliš netoužíte dělat průvan na bankovním kontu, je pro vás keyboard respektive klávesy výbornou volbou. Začátečník se na nich naučí v základním slova smyslu pracovat s klaviaturou, objeví zvukovou paletu, naučí se na nich první skladby a navíc si může kompaktní nástroj brát téměř všude s sebou. Už i ty levnější keyboardy zažily v posledních letech nebývalý progres a absolutně se nedají srovnat s klávesami před – řekněme – deseti lety.

Pakliže máte trošku víc peněz, trošku víc místa, trošku víc seriózního zájmu o hru a inklinujete spíše ke klasickému klavírnímu zvuku, pak zvolte digitální piano. To vám poskytne nádherné zvukové zážitky a opravdový požitek ze hry, především díky kladivkovému mechanismu.

Drtivá většina digitálních pian se stejně jako klávesy dají spojit s elektronickým zařízením (mobil, tablet), stage piana a dražší keayboardy můžete skrze MIDI rozhraní využít ještě lépe a pochopitelně se oba instrumenty dají zapojit do sluchátek, abyste nerušili okolí nebo v klidu cvičili ještě málo nacvičené skladby. Téměř každý nástroj obsahuje výukové programy, s nimiž je učení snažší, efektivnější a zábavnější.

Tak šťastnou ruku při výběru a ať vám to hraje!


Podobné fráze
Kategorie
Značky
Nahoru